Alles over sport logo

Met extra sportaanbod brengt RKC WION de hele wijk in beweging

Met sportaanbod dat verder reikt dan korfbal weet RKC WION nieuwe doelgroepen aan zich te binden. Daardoor komen buurtbewoners in beweging, wordt de accommodatie beter benut en groeit de vereniging uit tot een verbindende kracht in de Rotterdamse wijk Ommoord.

De gemeente Rotterdam stimuleert inwoners om meer te bewegen en werkt daarbij samen met lokale sportverenigingen. RKC WION, één van de grootste korfbalclubs in Rotterdam, speelt hierin al jaren een actieve rol. Vanuit de wens om sportaccommodaties beter te benutten, benaderde Sportbedrijf Rotterdam de vereniging met de vraag of zij een bredere rol kon spelen in het stimuleren van bewegen.

“Het sportcomplex aan de Max Planckplaats is centraal gelegen in de wijk Ommoord”, vertelt voorzitter Rob van Son. “Waarom zou je niet zorgen dat meer buurtbewoners daar gebruik van kunnen maken?” Vanuit die gedachte ontwikkelde RKC WION de afgelopen jaren een breed en toegankelijk sportaanbod.

Senioren Sportief: bewegen op maat voor 55-plussers

Het eerste initiatief waarmee het korfbalaanbod werd uitgebreid, was Senior Sportief: beweeguren voor 55-plussers. Inmiddels trainen wekelijks ruim 120 deelnemers verdeeld over 5 groepen in sporthal WION. Onder begeleiding van een bewegingsagoog werken zij aan hun conditie, kracht en mobiliteit. Deelnemers betalen 40 euro contributie per kwartaal. Wie verzekerd is via het VGZ Rotterdampakket kan aanspraak maken op een gedeeltelijke vergoeding vanuit de zorgverzekering.

KombiFit: recreatief sporten voor volwassenen

KombiFit is een programma van de Koninklijk Nederlands Korfbalverbond (KNKV) voor volwassenen die op een recreatieve, niet-competitieve manier willen bewegen. Naast korfbal worden ook andere sporten aangeboden, waaronder badminton, volleybal, voetbal en frisbee.

“Het programma wisselt per seizoen en wordt opgesteld samen met de deelnemers”, zegt Van Son. “De groep is een mix van oud-leden, ouders van jeugdleden en buurtbewoners.” In de zomer wordt buiten gesport op het complex van WION, in de winter wijkt de groep uit naar een gymzaal. De contributie voor deelname aan KombiFit bedraagt 33 euro per kwartaal.

Bewegen met een maatje meer

Sinds twee jaar biedt RKC WION specifiek sportaanbod voor mensen met overgewicht: Bewegen met een maatje meer. Dit aanbod is ontwikkeld met Sportbedrijf Rotterdam en ondersteuning van NOC*NSF via het pilotprogramma Sport en Zorg. Nieuwe deelnemers komen vooral via doorverwijzing van leefstijlcoaches, fysiotherapeuten en Gecombineerde Leefstijlinterventie(GLI)-praktijken. “Dit zijn vaak mensen die niet gewend zijn om te sporten”, zegt Van Son.

“In het begin ontbreekt het aan motivatie, maar na verloop van tijd ontstaat bij deelnemers plezier voor bewegen.” De trainingen vinden plaats in de buitenlucht onder leiding van een bewegingsagoog. “Deelnemers bewegen op hun eigen tempo en niveau”, vertelt Van Son. “De groep bestaat nu uit acht deelnemers, maar om kostendekkend te zijn, is een minimale groepsgrootte van twaalf deelnemers nodig.”

Taal en Bewegen: sport als sleutel tot participatie

De cursus Taal en Bewegen is bedoeld voor mensen met een taalachterstand en wordt aangeboden in samenwerking met Taalacademie Alsare, Sportbedrijf Rotterdam, Rotterdam Sportsupport en Gro-Up. Deelnemers volgen eerst twee uur Nederlandse taalles en sporten daarna één uur samen. “Door taal en bewegen te combineren, wordt leren praktisch en leuk”, aldus Van Son.

“De cursus bestaat uit 23 lessen, 2 ochtenden per week op de WION-locatie. Deelnemers maken kennis met verschillende sporten en het verenigingsleven. Na afloop van de cursus kunnen ze doorstromen naar regulier sportaanbod.” Financiering komt vanuit samenwerkende partners en gemeentelijke regelingen. Deelnemers betalen een kleine, symbolische bijdrage.

Nieuwe aanbod voor kinderen met overgewicht

Het 010Fit`R-programma is een Rotterdams initiatief voor kinderen van 4 tot 12 jaar met overgewicht, dat in meerdere wijken wordt aangeboden. RKC WION ontwikkelde samen met Fysio4You (kinderfysiotherapie), Fit for Foodies (diëtist), SportMEE Rotterdam (leefstijlcoach) en Rotterdam Sportsupport een programma voor deze doelgroep. Kinderen sporten en bewegen wekelijks bij WION onder begeleiding van een bewegingsagoog. Ook krijgen ze samen met hun ouders ondersteuning bij gezonde voeding en leefstijl. Het programma richt zich op blijvende gedragsverandering.

Doorstroom vanuit GLI

Veel deelnemers van het extra sportaanbod stromen door vanuit GLI-interventies die bij RKC WION plaatsvinden in samenwerking met Rotterdam Sportsupport. “Na afloop zoeken mensen vaak structureel beweegaanbod”, zegt Van Son. “Onze programma’s sluiten daar goed op aan.” Nieuwe deelnemers worden ook geworven via flyers bij bibliotheken, buurthuizen, fysiotherapeuten en huisartsenpraktijken. Geïnteresseerden kunnen laagdrempelig kennismaken door de eerste keer gratis mee te trainen.

Een vereniging voor alle buurtbewoners

Het extra sportaanbod levert RKC WION veel op: meer leden, extra contributie-inkomsten en een grotere zichtbaarheid in de wijk. “Onze accommodatie staat open voor alle buurtbewoners en dat wordt enorm gewaardeerd”, zegt Van Son. “De echte opbrengst zit in de impact op de wijk: we zien dat mensen vitaler worden, meer plezier beleven aan bewegen en de sociale verbondenheid toeneemt. Dat geeft veel voldoening.”

Succesfactoren van dit praktijkverhaal

  • Door het sportaanbod te verbreden sluit de vereniging aan bij uiteenlopende behoeften in de wijk en bereikt zij nieuwe doelgroepen.
  • De samenwerking met Sportbedrijf Rotterdam, Rotterdam Sportsupport, NOC*NSF, gemeente Rotterdam, zorgprofessionals en taalaanbieders maakt nieuw aanbod mogelijk en versterkt de kwaliteit.
  • Inzet van beweegagogen zorgt voor veilig, passend en aantrekkelijk sportaanbod voor doelgroepen die extra begeleiding nodig hebben.
  • Het sportaanbod sluit aan op GLI-interventies, waardoor deelnemers makkelijk doorstromen naar structureel bewegen.
  • Aandacht voor ontmoeting (zoals koffie na afloop) vergroot het plezier en de binding, vooral bij senioren en kwetsbare doelgroepen.


Vitale sportsector
Sportaanbieders
Kinderen, Ouderen, Volwassenen
Korfbal
professional
praktijkvoorbeeld
gewicht, gezondheidsbevordering, in beweging brengen, starten met sporten en bewegen